15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 http://www.skipiol.eu 300 true 0

Własna firma – usługi budowlane

Przez całe lata „polski urlop” upływał na rozmaitych pracach remontowych w domu. Obecnie pewnie też znajdą się maniacy prac budowlanych, lecz prawdę powiedziawszy taki urlop to nie urlop. Współczesny człowiek nie ma czasu na nic, tempo życia jest szybkie, a w pracy spędzamy sporo czasu. A gdy już mamy wolne to najczęściej nie mamy siły na poważniejsze prace lub wolimy spędzić ten czas inaczej. Dlatego dobrym pomysłem na własny biznes są usługi remontowe. Samo malowanie chociaż dość proste i nie wymaga drogich narzędzi oraz materiałów, jest niezwykle pracochłonne. Co stanowi dobry start w branży remontowej i pozwoli na ewentualne rozszerzenie działalności.

Założenie działalności

Zanim zaczniemy działać na rynku, musimy uporać się z pewnymi formalnościami. Po pierwsze sprawy urzędowe jak rejestracja działalności. Dodatkowo musimy być przygotowani na to, że wielu klientów będzie od nas wymagało faktury VAT (by je wydawać musimy zgłosić wniosek we właściwym urzędzie).

Aby się zarejestrować należy złożyć formularz CEIG – 1 w urzędzie miasta lub gminy (CEIG – 1: Centralna Ewidencja Informacji o Działalności Gospodarczej). Służy głównie rejestracji nowej firmy, ale przedsiębiorca składa od razu wniosek o nadanie NIP’u, REGON’u i oświadczenie o wyborze rodzaju opodatkowania.

W ciągu 7 dni od daty rozpoczęcia działalności należy złożyć w ZUS druk ZUA lub ZZA. Pierwszy jest zgłoszeniem jedynie do ubezpieczenia zdrowotnego, drugi do ubezpieczenia zdrowotnego i społecznego.
Jeśli chcemy móc wystawiać faktury to najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień rozpoczęcia sprzedaży należy złożyć w urzędzie skarbowym wniosek VAT-R.

Natomiast gdy firma przekroczy rocznie 20 tys. zł obrotu ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, wówczas konieczne będzie zainstalowanie kasy fiskalnej. Przedsiębiorca ma na to dwa miesiące od dnia końca miesiąca, w którym przekroczono limit.

Co należy przygotować na start

Gdy już przejdziemy wszystkie formalności, możemy przejść do konkretniejszych działań.

Tak naprawdę tworzenie firmy zaczynamy od sprawdzenia rynku, ogólnego biznes planu i naszych możliwości (by nie zbankrutować po około 6 miesiącach). Nie mniej rozpoczęcie od kwestii rejestracji w urzędzie jest o tyle ważne, gdyż najczęściej to biurokracja „zabija” wszelkie przedsięwzięcia (należy też pamiętać o konieczności prowadzenia księgowości – odprowadzanie podatków i płaceniu co miesiąc składek na ZUS i NFZ)

Na etapie gdy jesteśmy pewni, że nasze plany mają szanse powinniśmy przygotować:

  • Siedzibę firmy – W przypadku działalności jedno osobowej może być to nasze mieszkanie. Trzeba tylko zgłosić do spółdzielni, iż pod naszym adresem będzie też nasza działalność;
  • Zakupić odpowiednie narzędzia – wiadomo by prowadzić remont potrzebujemy sprzętu lub pieniędzy na sprzęt. Nawet jeśli będziemy tylko malować ściany musimy posiadać odpowiednie narzędzia. Niestety nic nie jest wieczne i musimy mieć odłożoną gotówkę np. na zapasowe wiertła czy wałki malarskie;
  • Magazyn i biuro – jeśli planujemy się rozwinąć musimy mieć wyznaczone miejsce na sprzęt chociażby garaż lub schowek w piwnicy. To samo dotyczy się wynajęcia przez nas biura, w którym można załatwić sprawy związane z działalnością jak: prowadzenie harmonogramu prac, przyjmowanie ofert, prowadzenie księgowości, raportowanie o postępach w planie prac, itd.;
  • Marketing – czasy wieszania na słupie ogłoszeń już dawno minęły. Na początku najlepiej jest stworzyć własną stronę w social mediach;
  • Pracownicy – Możliwe, że dalsza praca nie będzie możliwa bez pomocy. Nawet jeśli planujemy działać sami musimy liczyć się z tym iż w przyszłości będziemy musieli kogoś zatrudnić.

Podsumowanie

Zawsze warto spróbować jeśli czujemy się na siłach. Zwłaszcza, że firmę budowlaną może założyć każda osoba. Nie potrzeba do tego licencji, koncesji ani zezwoleń. A szansa na sukces zwłaszcza w dziedzinie, która nieprzerwanie od lat się rozwija jest dosyć spora. Dodatkowo mamy możliwość otrzymania dotacji i rozwoju, w tym na zatrudnienia własnych pracowników spoza Unii Europejskiej.

Następny artykuł
Nadzór inwestorski w Chorzowie